Słodka chwila

Babeczki z kremem budyniowym i borówkami

Składniki na babeczki:
-250 g mąki pszennej 
-150 g masła 
-50 g cukru 
-3 żółtka 
-Opakowanie cukru waniliowego 
-Pół łyżeczki proszku do pieczenia 

Wykonanie: 
Żółtka utrzeć z cukrem i masłem do uzyskania jednolitej masy. Dodać mąkę oraz proszek i zagnieść ciasto. Włożyć do foremek i piec w temperaturze 180 stopni przez około 20-30 minut do zarumienienia. 

Krem budyniowy: 
-0,5 l mleka 
-2 łyżki mąki pszennej 
-2 łyżki mąki ziemniaczanej 
-2 żółtka 
-¼ szklanki cukru 
-Kostka masła 

Wykonanie:
Szklankę mleka zmiksować z żółtkami oraz mąką pszenną i ziemniaczaną. W garnku zagotować pozostałe mleko i na zmniejszonej mocy palnika dodawać powoli przygotowaną wcześniej zawiesinę stale mieszając. Doprowadzić do zagotowania i pozostawić do wystudzenia. Utrzeć masło z cukrem, następnie porcjami dodawać wystudzony budyń, stale miksując aż do połączenia wszystkich składników. 

Nadzienie z borówek: 
-Szklanka borówek 
-Pół opakowania dowolnej galaretki

Wykonanie: 
Borówki zmiksować i zagotować, następnie zdjąć z palnika i stale mieszając dodawać galaretkę aż do całkowitego wymieszania. Pozostawić do przestudzenia. 

Na dno babeczek wylewam lekko przestudzone borówki i umieszczam je w lodówce do całkowitego stężenia. Następnie babeczki dekoruję kremem budyniowym i kostkami z galaretek, wiórkami kokosowymi lub startą czekoladą.

(przepis i wykonanie Marta Bęben)

Placek czeski


Składniki na ciasto:
-450 g mąki pszennej 
-1 łyżeczka sody 
-70 g cukru pudru 
-50 g masła 
-5 łyżek ciepłego mleka 
-2 całe jaja 
-2 łyżki miodu (ja użyłam wielokwiatowego) 

Wykonanie:
Ze składników zagnieść ciasto i podzielić je na 4 równe części. Umieścić w lodówce na około godzinę. Następnie każdą część cienko rozwałkować starając się nie podsypywać mąki. ( Ja rozwałkowuję ciasto na wyciętym kawałku papieru do pieczenia, dzięki czemu nie przykleja się do stolnicy i nie trzeba używać więcej mąki.) Po rozwałkowaniu piec w nagrzanym do około 180 stopni piekarniku przez około 15 minut do zarumienienia wierzchu. 

Składniki na krem:
-200 g masła 
-150 g cukru 
-2 opakowania cukru waniliowego 
-1 łyżka soku z cytryny 
-Aromat migdałowy 
-0,5l mleka 
-2 łyżki mąki pszennej 
-2 łyżki mąki ziemniaczanej 

Wykonanie: 
Szklankę mleka wymieszać z mąką pszenną i mąką ziemniaczaną. Pozostałe mleko zagotować, zmniejszyć moc palnika i powoli dodawać przygotowaną wcześniej zawiesinę, stale mieszając. Zwiększyć moc palnika i nadal mieszając, doprowadzić do zagotowania. Powstały budyń pozostawić do wystudzenia. Utrzeć masło z cukrem pudrem oraz cukrem waniliowym, następnie dodać wystudzony budyń, sok z cytryny oraz kilka kropel aromatu migdałowego. Wszystko zmiksować na jednolitą masę. 

Polewa czekoladowa
Składniki:
-125 g margaryny 
-Pół szklanki cukru pudru 
-2 czubate łyżeczki kakao 
-4 łyżki mleka 

Wykonanie: 
Wszystkie składniki umieścić w garnku i podgrzać do momentu uzyskania jednolitej masy. 

(przepis i wykonanie Marta Bęben)


Deser śmietankowy z galaretką truskawkową i owocami
Składniki:
-Galaretka truskawkowa (2 opakowania)
-śmietanka kremówka 30% (750ml)
-owoce do dekoracji

Wykonanie:
1. Rozpuścić galaretkę w 500 ml wrzącej wody. Rozlać ją do pucharków. Ustawić pucharki pod kątem np. w blaszce do babeczek. Odstawić do ostudzenia.

2. Drugą galaretkę rozpuścić w szklance wrzącej wody i przestudzić.
3. W międzyczasie ubić śmietankę kremówkę (500ml) i wymieszać z ostudzoną galaretką.
4. Gdy galaretka w pucharku już stężeje, możesz przełożyć powstałą masę na wierzch. Całość odłożyć do zastygnięcia.
5. Przed podaniem ubić pozostałą śmietankę (250ml) i nałożyć na deser. Całość ozdobić owocami.

Smacznego!
(przepis i wykonanie Edyta Majecka-Loranty)

Karpatka


Ciasto:
- 1 szklanka wody
- 1/2 kostki smalcu
- 1 szklanka mąki
- 6 całych jaj
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia

Masa: 
-1 kostka masła extra 
-1/2 szklanki cukru pudru
- 2 żółtka
- 1/2 l mleka
- 1 łyżka mąki ziemniaczanej 
- 2 łyżki mąki pszennej 

Wykonanie:
Do gotującej się wody dodajemy smalec, po jego rozpuszczeniu dodajemy mąkę i energicznie mieszamy na małym ogniu, aż masa będzie szklista. Zestawiamy z ognia. Do ostudzonej masy dodajemy po jednym jajku i proszek do pieczenia- miksujemy na jednolitą masę. Dzielimy na dwie części i każdą pieczemy osobno w nagrzanym do 200 stop. C piekarniku przez 15-20 min. Tak upieczone placki przekładamy masą- masło ubijamy z cukrem, a z pozostałych składników gotujemy budyń. Wystudzony budyń mieszamy z ubitym masłem.

(przepis i wykonanie Aleksandra Sarna)

Waniliowe Brulee


Składniki:
na 5 - 6 PORCJI

-500 ml śmietanki kremówki 36% (może być 30%)
-6 żółtek
-1/3 szklanki cukru
-1 laska wanilii (lub 1 łyżeczka cukru wanilinowego)

ORAZ

-5 łyżek cukru do karmelizacji
-świeże owoce do dekoracji + listki mięty

Przygotowanie:
W rondelku na małym ogniu zagotować śmietankę z dodatkiem cukru i wyłuskanych łyżeczką ziarenek z przeciętej wzdłuż laski wanilii. Gdy śmietanka zacznie się gotować na brzegach, odstawić z ognia i przestudzić.

Żółtka ubijać mikserem przez około pół minuty (nie na puszystą masę). Dolewać ciepłą śmietanę, po łyżce lub cienkim strumieniem, cały czas miksując na małych obrotach miksera bez ubijania kremu. Ma on być gładki i błyszczący.

Piekarnik nagrzać do 130 stopni C. Foremki do zapiekania napełnić masą wlewając ją przez sitko. Foremki postawić na blaszce do pieczenia. 

Wstawić desery do piekarnika i piec przez 1 godzinę. Krem powinien być ścięty. Wyjąć, ostudzić i schłodzić w lodówce, najlepiej przez całą noc.

Po schłodzeniu wierzch deseru posypać równą warstwą cukru i opalić go specjalnym palnikiem do creme brulee. Cukier się rozpuści, zrumieni i utworzy się charakterystyczna skorupka.

Udekorować świeżymi owocami i miętą.


Chlebek bananowy

Składniki:
-4 duże banany
-1 jajko
-75 g masła
-0.5 szklanki cukru
- 1 szklanka mąki
-2 łyżeczki proszku do pieczenia
-1 łyżeczka cynamonu
-1 łyżeczka cukru waniliowego
-płatki owsiane (do posypania)
-30 g orzechów włoskich

Wykonanie:
Banany rozgniatamy widelcem, dodajemy jajko, cukier, mąkę, proszek do pieczenia, cukier waniliowy, roztopione masło, cynamon, oraz pokrojone w drobną kostkę orzechy włoskie, wszystko mieszamy, wlewamy do formy do pieczenia ( forma prostokątna 170x100x70 mm ), posypujemy wierzch płatkami owsianymi, pieczemy w piekarniku w temp. 180 stopni, przez około 1 godzinę.

(przepis i wykonanie Aleksandra Pora)

Pampuchy Poznańskie 

Składniki: 
-500 g mąki pszennej +  20 g do podsypania
-250 ml ciepłego mleka
-50 g roztopionego masła
-2 jajka
-30 g świeżych drożdży
-30 g cukru
-szczypta soli

Przygotowanie: 
Mąkę pszenną przesiać, wymieszać z suchymi drożdżami( ze świeżymi najpierw zrobić rozczyn). Dodać pozostałe składniki na ciasto i wyrobić, pod koniec dodając roztopiony tłuszcz. Wyrabiać przez kilka minut aż ciasto będzie miękkie i gładkie (starając się nie dosypywać mąki, mimo iż ciasto będzie się lekko lepiło). Wyrobione ciasto formować w kule włożyć do oprószonej mąką miski, przykryć i odstawić w ciepłe miejsce i czekać aż 2 kronie zwiększy swoją objętość (około 1 godziny). Następnie ciasto wyjąć na oprószony mąką blat lub stolnicę, krótko wyrabiać, formować ręcznie okrągłe, jednakowe kulki. Pampuchy przykryć i pozostawić w cieple aż zwiększą swoją objętość ok.( 20-25 min). Do szerokiego garnka nalać wodę, ok. ¼ jego wysokości . Na górę garnka założyć gazę i obwiązać sznurkiem, wodę zagotować. Po zagotowaniu zmniejszyć ognień aby woda lekko parowała, następnie wyrośnięte kluski układać  luźno 
na rozłożonej gazie w sporych odstępach od siebie ( nie należy układać za dużo pampuchów za jednym razem ponieważ bardzo szybko rosną), przykryć szczelnie pokrywką, parować około 10 minut. Kluski wykładać delikatnie na talerz, można podawać z jagodami lub słodkim sosem. 

(przepis i wykonanie Aleksandra Pora i Tomek Nowak)

Czekoladowa chmurka


Składniki na ok. 12 porcji:
CIASTO CZEKOLADOWE
-300 g czekolady deserowej
-150 g masła
-6 jajek
-100 g cukru
DODATKI
-świeże truskawki
-250 ml śmietanki 30% (b. zimnej)
-250 g sera mascarpone (zimnego)
-2 opakowania cukru wanilinowego
-1 opakowanie śmietan - fix (opcjonalnie)
-listki mięty do dekoracji

Sposób wykonania:
Piekarnik nagrzać do 175 stopni C. Przygotować tortownicę o średnicy 24 cm.
Czekoladę połamać na kosteczki i rozpuścić razem z masłem nie podgrzewając za bardzo składników (np. w rondelku na minimalnym ogniu ciągle mieszając). Odstawić z ognia. Do czystej miski wbić 2 jajka oraz dodać żółtka z pozostałych 4 jajek (białka zachować). Żółtka wymieszać rózgą, następnie wlać do nich masę czekoladową z rondelka i wymieszać do uzyskania gładkiej masy. Ubić pozostałe 4 biała na sztywną pianę, następnie stopniowo dodawać cukier cały czas dokładnie ubijając, aż piana będzie sztywna i gęsta. Pianę dodać w dwóch partiach do masy czekoladowej i mieszać delikatnie łyżką do połączenia się składników. Wyłożyć do formy i wstawić do piekarnika. Piec przez ok. 35 minut (można sprawdzić patyczkiem czy mokre ciasto nie przykleja się do niego).
Wyjąć ciasto z piekarnika i całkowicie ostudzić (podczas studzenia środek ciasta zapadnie się tworząc miejsce na krem i owoce). Do miski wlać zimną śmietankę, dodać mascarpone oraz cukier wanilinowy. Ubijać mikserem na sztywną, gęstą oraz puszystą masę, przez ok. 2 minuty. Pod koniec wmiksować w krem śmietan-fix jeśli go używamy (przedłuża trwałość kremu, warto go dodać gdy deser będziemy dłużej przechowywać).
Wyłożyć na wystudzone ciasto, dodać pokrojone owoce i udekorować listkami mięty. Można od razu podawać lub przechowywać w lodówce. Przed podaniem ocieplić w temp. pokojowej. Czekoladowa chmurka jest wyborna i gotowa do spożycia.
(przepis i wykonanie Wiktoria Wilczyńska,
Gabriela Ilis, Justyna Starzomska)


Babka śmietankowa

Składniki:

-2 szklanki mąki
-1 szklanka cukru
-3 jajka 
-250 ml kwaśnej śmietany 
-2 płaskie łyżki proszku do pieczenia
-skórka z pomarańczy 

Sposób wykonania:
Całe jaja utrzeć z masłem i cukrem, dodać śmietanę i przesianą mąkę z proszkiem do pieczenia. Na końcu dodać skórkę z pomarańczy. Piec 30 minut w 180°C.
(przepis i wykonanie Sylwia Niedźwiedzka)

Babka cytrynowa


Skladniki:
-4 jajka
-szklanka cukru
-szklanka mąki pszennej
-1/2 szklanki maki ziemniaczanej
-1,5 łyżeczki proszku do pieczenia
-200 g roztopionego masła lub margaryny
-sok z 1 cytryny
-starta skórka z cytryny 

Sposób wykonania:
1. Masło lub margarynę rozpuszczamy i pozostawiamy do przestygnięcia
2. Jajka ubijamy z cukrem, następnie dodajemy przesiane mąki i proszek do pieczenia. Na końcu wlewamy przestygnięty tłuszcz i sok z cytryny, wsypujemy startą skórkę i całość miksujemy do połączenia składników.
3. Ciasto wylewamy na posmarowaną tłuszczem i oprószoną bułką tartą formę na babkę. Pieczemy około 60 min w piekarniku nagrzanym do temp. 180 stopni
4. Po upieczeniu babkę można polukrować lub posypać cukrem pudrem
(przepis i wykonanie Julia Szafrańska)

Rogaliki krucho-drożdżowe


Składniki:
-0,5 kg mąki pszennej
-1 kostka margaryny
-5 dag drożdży
-pół opakowania proszku do pieczenia
-2 jajka
-1/4 szklanki letniego mleka
-2,5 łyżki kwaśnej śmietany
-3 łyżki cukru kryształu
-0,5 łyżeczki sody

Sposób wykonania:
Drożdże rozpuścić w mleku z cukrem i 2 łyżkami mąki. Odstawić do wyrośnięcia w ciepłe miejsce. Margarynę wymieszać z mąką, dodać drożdże i pozostałe składniki, krótko wyrabiać ciasto (ciasto musi być gęste). Pozostawić do wyrośnięcia. Gdy ciasto podrośnie należy go rozwałkować. Po rozwałkowaniu wykrawać trójkąty, smarować nadzieniem (np. marmoladą czy budyniem) i zawijać w rogaliki. Rogaliki układać na blaszce pokrytej papierem do pieczenia. Piec w temperaturze 150-160 stopni przez 20-25 minut (pieczemy do zrumienienia). Z przepisu wychodzi około 35-40 rogalików średniej wielkości.


(przepis i wykonanie Aleksandra Pora)

Rogaliki z marmoladą


Składniki:-5 dag drożdży 
-2.5 łyżki cukru 
-0.25 szklanki mleka 
-1 kostka margaryny 
-1 całe jajko
-1 żółtko 
-1 białko do posmarowania na wierzchu 
-cukier waniliowy 
-2.5 łyżki kwaśnej śmietany 
-0.5 kg mąki 
-2 łyżeczki proszku do pieczenia 
Sposób wykonania:
1. Do ciepłego mleka dodać drożdże i cukier dokładnie wymieszać i odstawić aż trochę wyrośnie 
2. W garnku wymieszać śmietanę, cukier waniliowy i jajko i żółtko. 
3. Na stolnice wsypać mąkę, proszek do pieczenia i margarynę. Posiekać wszystko razem. 
4. Dodać do mąki pozostałe składniki następnie zagnieść ciasto.
5. Z uzyskanego ciasta uformować rogaliki z marmolada w środku. Przed włożeniem do piekarnika rogaliki smarujemy białkiem. 
6. Piec ok. 20 minut w temperaturze 180 stopni 

Życzę smacznego!






Szef kuchni: mama Agnieszka 
Pomocnik kucharza: Aleksandra Biernat😂
Łakomczuchy: siostra i kot

Ciasteczka z czekoladą


Składniki:
- 225 g masła
- 100g cukru kryształu
- 220g cukru brązowego
- 300g mąki
- 4g proszku do pieczenia
- 5g soli
- 2 jajka
- 1 czekolada mleczna
Sposób wykonania:
Masło rozdrabiamy, wkładamy do miski, dodajemy cukier, wsypujemy przesianą mąkę, proszek do pieczenia, sól, dodajemy całe jajka. Wszystko mieszamy, w trakcie wyrabiania dodajemy pokrojoną w drobną kostkę czekoladę, mieszamy do uzyskania jednolitej masy. Z uzyskanej masy formujemy małe kulki, układamy luźno na blaszce do pieczenia i wkładamy do piekarnika. Pieczemy w temperaturze ok. 180 stopni, przez około 15-20 minut. Ciastka podczas pieczenia powinny się rozpłynąć oraz zrumienić na wierzchu.
(przepis i wykonanie Aleksandra Pora)

Ciasto oreo
Spód:
-350 g ciastek oreo (ewentualnie ciastka neo)
-70 g masła 

Wykonanie:
Masło roztopić i dodać do pokruszonych ciastek. Równo uformować w paterze i wstawić do lodówki.
Masa:
- 370 g jogurtu naturalnego
- 500 g mascarpone
- 1/2 szklanki cukru pudru
- 3 łyżeczki żelatyny
- 200 ml śmetanki 30% 
- 120 g ciastek oreo lub neo ( można pominąć)

Wykonanie:
Jogurt naturalny zmiksować z mascarpone. Dodać ubitą śmietankę i upłynnioną żelatynę.W tej chwili można dodać resztę pokruszonych ciastek i wymieszać. Masę wylać na spód i wstawić do lodówki na noc. Gotowe!
(przepis i wykonanie Aleksandra Sienniak, Aleksandra Adamska)


Cantuccini - włoskie ciasteczka

Składniki:
-250 g mąki pszennej typ 450 (oraz niewielka ilość mąki do podsypania podczas zagniatania ciasta)
-150 g cukru trzcinowego
-5 g proszku do pieczenia
-50 g migdałów, drobno posiekanych
-50 g całych migdałów
-otarta skórka z 1 cytryny, sparzonej i wyszorowanej
-2 duże jajka „L”
-szczypta soli

Przygotowanie:
Na drobno posiekane migdały przesiewamy mąkę. Dodajemy szczyptę soli, proszek do pieczenia, cukier trzcinowy oraz skórkę otartą z 1 cytryny, 2 duże jaja oraz całe migdały. Ciasto zagniatamy na jednolitą masę.
Z tak przygotowanego ciasta formujemy wałek o średnicy 3-4 cm i przekładamy go na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia, a następnie wstawiamy ją do piekarnika nagrzanego do 180°C na 30 minut.
Po upływie tego czasu ostrożnie przekładamy ciasto na deskę do krojenia. Bardzo ostrym nożem kroimy plastry grubości 1,5 cm. Układamy je na blaszce i ponownie wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 160°C. Pieczemy przez 10-12 minut, po czym przewracamy ciasteczka na drugą stronę i ponownie pieczemy przez kolejne 10-12 minut.
Można je jeść, maczając w kawie, herbacie lub słodkim winie.


(przepis i wykonanie Gabriela Ilis, Aleksandra Adamska)

Krakersowiec
Składniki:
-1 l mleka
-1/2 lub 1 szklanka cukru
-3 cukry waniliowe
-płaska łyżka mąki ziemniaczanej
-szklanka mąki tortowej
-3 żółtka
-3 paczki krakersów lub 1 duża

Przygotowanie:
Litr mleka podziel na pół:
- 1 część mleka wlej do garnka i wsyp szklankę cukru (wystarczy pół szklanki, chyba że ktoś lubi słodkie). Zagotuj!
- 3 cukry waniliowe, płaską łyżkę mąki ziemniaczanej, szklanka mąki, 3 żółtka wymieszaj w drugiej części mleka, a następnie wlej do garnka. Spód brytfanki wyłóż krakersami, następnie połóż masę i przykryj kolejną warstwą krakersów.
(przepis i wykonanie  Małgorzata Grudzień)

Pancakes

Do jednej miski:
-4 szklanki mąki
-3 szklanki mleka
-trochę ponad pół kostki rozpuszczonego masła

Do drugiej miski:
-4 białka ubić na sztywno 
-dodać 7 łyżek cukru do ubitej piany

Wykonanie:
Najpierw ubić białka z cukrem, dodać żółtka i chwile miksować. Potem ubić mąkę z mlekiem i masłem. Do mąki z mlekiem i masłem dodać połowę jajecznej masy delikatnie mieszać gdy się połączą dodać drugą połowę jajecznej masy wszystko delikatnie wymieszać. Smażyć małe okrągłe placuszki na suchej patelni. Wyporcjować na talerz z dowolnym dodatkiem np. dżem, cukier puder, syrop klonowy czy czekolada.
(przepis i wykonanie Wiktor Kwapisz)

Pancakes 
(30 placuszków amerykańkich)


Składniki:
-2 jajka 
-50 g masła 
-600-650 ml mleka
-3,5 łyżeczki proszku do pieczenia
-1 cukier wanilinowy
-pół szklanki cukru 
-600 g mąki 

Wykonanie:
Rozpuścić masło na patelni (nie należy go spieniać) i odstawić do wystudzenia. Do miski wbić całe jajka i dodać resztę składników. Miksować wszystko aż do jednolitej masy bez grudek mąki. Dodać stopione i wystudzone masło i jeszcze raz wymieszać mikserem. Ciasto powinno być gęstsze niż ciasto naleśnikowe. Następnie rozgrzać patelnię i wlewać ciasto formując w okrągły kształt. Najpierw wlewamy obrzeża,a następnie uzupełniamy środek naszego placuszka. I gotowe!

Polecane dodatki:
Syrop klonowy, dżem malinowy lub porzeczkowy. Można podawać również z owocami, Nutellą i bitą śmietaną.

U mnie smakowało nawet najmniejszym domownikom!



(przepis i wykonanie Wiktoria Wilczyńska)

Tort orzechowo-czekoladowy
(nie tylko dla zaawansowanych cukierników!)


Składniki:

Biszkopt czekoladowy: 
-5 jajek 
-120 g cukru 
-110 g mąki 
-20 g mąki ziemniaczanej 
-1 łyżeczka proszku do pieczenia 
-50 g kakao 
-40 ml oleju 
-3 łyżki wody 

Poncz do nasączenia: 
-60 g cukru 
-60 ml wody 
-1 cukier wanilinowy 
-50 ml wódki 


Orzechy solone w karmelu:
-120 g cukru 80 ml wody gorącej 
-200 g orzechów arachidowych solonych 

Krem z masła orzechowego:
-400 g miękkiego masła 92% 
-110 g cukru pudru 
-450 g masła orzechowego (z orzechów ziemnych w temperaturze pokojowej) 

Przygotowanie:
Biszkopt czekoladowy:
Białka z cukrem ubijamy na puszystą masę, dodajemy żółtka, ubijamy i przesiewamy do masy mąkę, mączkę ziemniaczana, proszek do pieczenia i kakao. Całość delikatnie mieszamy, dodajemy olej i wodę. Masę przekładamy do tortownicy wyłożonej papierem do pieczenia i pieczemy 30-35 minut w temp. 180°C (bez termoobiegu). Sprawdzamy patyczkiem, czy ciasto jest upieczone. Studzimy.


Poncz do nasączenia: 
Wodę zagotowujemy z cukrem i cukrem wanilinowym. Od momentu zagotowania gotujemy jeszcze 30-40 sekund. Studzimy i dodajemy alkohol. 

Orzechy solone w karmelu:
Na suchej patelni karmelizujemy cukier. Gdy nabierze złotego koloru, bardzo ostrożnie wlewamy wodę. Chwilę gotujemy, dodajemy orzeszki, dokładnie mieszamy i przekładamy na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia. Orzechy w karmelu pieczemy w temp. 180°C około 15-20 minut (na złoty kolor). 

Krem z masła orzechowego:
Masło ucieramy z cukrem pudrem na puszystą masę. Cały czas miksując, stopniowo dodajemy masło orzechowe (wcześniej dokładnie wymieszane widelcem). Wystudzony biszkopt przecinamy na 3 równe blaty, wierzchnią warstwę wyrównujemy. Wszystkie blaty nakrapiamy ponczem, za pomocą rękawa cukierniczego szprycujemy krem na każdy biszkopt. Ze wszystkich warstw składamy tort. Na wierzchu układamy orzechy w karmelu.




(przepis i wykonanie Wiktor Kwapisz)


Napoje "Cztery pory roku" 

Lemoniada wiosenno-letnia


Na zimno (0.5l)

Składniki:
-woda gazowana (schłodzona)
-połowka cytryny
-ulubione owoce
(w naszym przypadku: jagody, maliny, kiwi, borówki amerykańskie)
-kostki lodu 


Przygotowanie: 
Do kubka wlać sok z wyciśniętej połówki cytryny i dodać owoce. Wszystko zalać wodą gazowaną i dodać kostki lodu. 
Zamieszać i odczekać 10 minut aż woda nabierze kwaskowo-owocowego smaku i wakacyjnego koloru. Można dodać cukier według uznania. Szybko prosto i smacznie!

(przepis i wykonanie  
Wiktoria Wilczyńska i Gabriela Ilis)



Herbatka jesienno-
zimowa



Na ciepło (0.5l)

Składniki:
-czarna herbata (łyżeczka)
-5 goździków suszonych
-ósemka pomarańczy (ze skórka)
-cukier według uznania 

Przygotowanie:
Wrzącą wodą zalać herbatę z goździkami i pomarańczą. 
Odczekać 5 minut aż herbata zaparzy się i dodać cukier. 
Zamieszać i gotowe!
(przepis i wykonanie  
Wiktoria Wilczyńska i Gabriela Ilis)


Ciasto bezowe z krówkami


Składniki:

Biszkopt: 
-4 jaja
-3/4 szklanki cukru 
-3/4 szklanki mąki 
-1,5 łyżeczki proszku do pieczenia 
-czekolada deserowa 

Krem:
-2 szklanki mleka
-2 budynie śmietankowe 
-3 żółtka 
-pół szklanki cukru 
-5-10 kropli aromatu rumowego 
-250 g masła 
-1 opakowanie małych bez (150 g) 

Polewa:
-25 dag kruchych krówek 
-2 łyżki masła 

Przygotowanie:
Ubijamy piankę z 4 białek, a następnie, ubijając, stopniowo dodajemy cukier i żółtka. Mąkę mieszamy z proszkiem do pieczenia, dodajemy do masy i delikatnie mieszamy. Dodajemy startą czekoladę i ponownie mieszamy. Wylewamy ciasto na wyłożoną papierem blachę i pieczemy 20-30 minut w 180`C.

Żółtka mieszamy z cukrem. Masę mieszamy z budyniami i szklanką mleka. Drugą szklankę mleka zagotowujemy i wlewamy budynie. Gotujemy i studzimy. Masło ucieramy i stopniowo dodajemy zimny budyń i rum. Krem rozsmarowujemy na biszkopcie i układamy bezy.

Krówki i masło roztapiamy na wolnym ogniu, cały czas mieszając. Lekko studzimy i polewamy bezy.


(przepis i wykonanie Wiktor Kwapisz)



Sypany placek drożdżowy z owocami (słodko i zdrowo!)

Składniki :

Ciasto: 
-10 dkg drożdzy
-1 szklanka cukru 
-cukier waniliowy
-1 szklanka ciepłego mleka
-1 szklanka oleju
-4 całe jaja- roztrzepać
-5 szklanek mąki

 Kruszonka :                           
-1 szklanka mąki
-½ szklanki cukru oraz  ½ kostki masła lub margaryny 

Przygotowanie:
Wszystkie składniki na ciasto w podanej kolejności wsypujemy do dużej miski warstwowo (nie mieszamy) przykrywamy ściereczka i odstawiamy na 2 godziny w ciepłe miejsce. W miedzy czasie przygotowujemy kruszonkę do miski przesiewamy mąkę wsypujemy cukier dodajemy margarynę wszystko łączymy do konsystencji kruszonki. Po upływie 2 godzin ciasto należy wyrobić do połączenia się składników ( będzie rzadkie). Ciasto przelewamy do blachy wyłożonej papierem do pieczenia, układamy owoce tak aby pokryły ciasto, w zależności od upodobania (ja polecam śliwki lub jagody ). Ciasto posypujemy kruszonką, wstawiamy je do zimnego piekarnika, temperaturę ustawiamy na 180 stopni pieczemy około godziny ciasto musi urosnąć i zarumienić się.
(przepis i wykonanie Wiktor Kwapisz)



Babka marmurkowa (2 sztuki)


Składniki:
-500g maki pszennej
-250g cukru pudru
-6 jaj
-2 czubate łyżeczki proszku do pieczenia
-250g masła/margaryny
-cukier waniliowy
-2 łyżki soku z cytryny
-szklanka mleka
-40g kakao

Przygotowanie:
Mąkę przesiać, wymieszać z proszkiem do pieczenia. Formę wysmarować grubo margaryną, posypać bułką tartą.Utrzeć masło/margarynę z żółtkami, cukrem, cukrem waniliowym, sokiem z cytryny, mąką i mlekiem z ubita pianą z białek. Więcej niż połowę ciasta wyłożyć do formy, kakao rozprowadzić bardzo małą ilością mleka na gęstą papkę, wymieszać dokładnie z reszta ciasta i wyłożyć na wierzch ciasta, znajdującego się w formie.Wstawić do nagrzanego piekarnika(160-170 C), piec około 50 min. Przed podaniem posypać cukrem pudrem.


(przepis Bożena Filipczak, wykonanie klasa II c)

Piernik z jabłkami
 

Składniki:
2 szklanki mąki
1 szklanka cukru
1kg  jabłek (podprażone jabłka tak jak na jabłecznik)
2 jajka
1 łyżeczka cynamonu
1 czubata łyżeczka sody
2-3 łyżki kakao
125 g margaryny

Przygotowanie:
Jajka utrzeć z cukrem, następnie dodać mus z jabłek i wymieszać. Dodać mąkę, kakao, sodę, cynamon i wymieszać. Na końcu dodawać po trochu rozpuszczoną gotującą margarynę. Po wymieszaniu przełożyć do wysmarowanej i wysypanej bułką tartą blachy. Piec około 50 minut w temperaturze 180 stopni. Po ostudzeniu można polać polewą czekoladową lub posypać cukrem pudrem.
 (przepis i wykonanie Konrad Rybak)

Rogaliki drożdżowe z nadzieniem


Składniki: 
-½ kg mąki
-1 kostka margaryny
-5 dag drożdż
y
-1 łyżka cukru
-cukier waniliowy
-½ łyżeczki soli
-½ szklanki mleka
- dżem (krem czekoladowy, masa makowa lub inne)

Przygotowanie:
W ciepłym mleku rozpuszczamy drożdże, margarynę roztapiamy i przez chwile chłodzimy. Mąkę, jajko, cukier mieszamy z roztopioną margaryną, dodajemy drożdże. Wyrabiamy ciasto ,formujemy
kulę i wkładamy do zimnej wody na 30 minut. Ciasto powinno wypłynąć. Następnie wyciągamy go i
wyrabiamy, dodając trochę mąki. Ciasto jest dobrze wyrobione, gdy samo odchodzi od dłoni.
Dzielimy go na 3 części i rozwałkowujemy tak ,by powstało koło, a następnie kroimy na 12
trójkątów. Na trójkąty nakładamy dżem i zawijamy od szerszej do węższej strony. Rogaliki
smarujemy białkiem z jajka (da nam złoty kolor) i posypujemy cukrem. Pieczemy około 25-30 minut w temperaturze 160-180 stopni.
Smacznego!!!
 (przepis i wykonanie Konrad Rybak)

Tarta z truskawkami bez pieczenia


Spód:
-herbatniki ok. 350g
-masło 150g

Masa:
-serek mascarpone 300g
-śmietana 36%/ 30% - 125ml
-cukier puder 3-4 łyżki
-truskawki ok. 300g

Sposób przyrządzenia: 
Herbatniki drobno siekamy/ miksujemy, dodajemy roztopione masło i wszystko razem dokładnie mieszamy.
Ciastem wylepiamy delikatnie natłuszczoną formę, wkładamy do lodówki.
Śmietanę kremówkę ubijamy na puch z cukrem pudrem, dodajemy mascarpone, dokładnie mieszamy.
Masę wylewamy na schłodzone ciasto.
Dekorujemy pokrojonymi truskawkami i wkładamy na ok. 3 godziny do lodówki.
Smacznego!
(przepis i wykonanie Emilia Tuchowska)



Jagodzianki
Składniki:
-1 szklanka cukru 
-1 cukier waniliowy
-1 szklanka mleka

Rozczyn drożdżowy:
-należy zagotować i lekko przestudzić mleko
 -dodać 2 całe jaja i wymieszać
-½ szklanki ciepłego mleka
-1 paczka drożdży
-2 łyżki cukru

Przygotowanie:
Wszystko razem wymieszać dodać 1 kg mąki i ½ szklanki oleju wszystko wyrobić. Około 1 litr jagód do nadziewania.

Ciasto odstawić do wyrośnięcia. Ciasto na stolnicy rozwałkować na grubość 2 cm wycinać średniej wielości krążki na każdy dajemy małą łyżeczkę jagód i trochę cukru. Jagodzianki posmarować roztrzepanym jajkiem. Pieczemy w 180 stopniach na złoty kolor.



(przepis i wykonanie Wiktor Kwapisz)

Koktajl z jagodami Goji 
i nasionami chia


Składniki:

-1 mango
-2 małe banany
-Sok z cytryny (na pokropienie banana)
-truskawki
-2 kiwi
-jogurt naturalny 
-1/2 szklanki mleka
-nasiona chia
-cukier waniliowy
-bita śnietana 
-jagody Goji

Przygotowanie :
Nasiona chia namoczyć w mleku z dodatkiem cukru waniliowego. Owoce zblendować.Wlewać warstwami.
Udekorować bitą śmietaną, całymi owocami,
na koniec posypać Jagodami Goji.



(przepis i wykonanie Anna Niewadzia)

Ptysie z kremem pâtissière i karmelem

Składniki:

Ciasto parzone:
-0,5l mleka
-200 g masła
-450 g mąki
-szczypta soli
-8-10 jaj
-niewielka ilość masła do wysmarowania blaszki

Krem pâtissière:
-400 ml mleka
-sok i skórka z 1 pomarańczy, sparzonej i umytej
-5 żółtek
-40 g mąki pszennej
-20 g mąki ziemniaczanej
-1 opakowanie cukru wanilinowego
-180 g cukru
-1 łyżka masła

Karmel:
-200 g cukru
-80 ml wody

Przygotowanie:

Ciasto parzone:
Mleko zagotowujemy razem z masłem i solą. Do gotującego się mleka wsypujemy mąkę i bardzo energicznie mieszamy sztywną łopatką. Parzymy ciasto około 1 minuty.

Następnie ciasto przekładamy do miski i wystudzamy. Wystudzone ciasto przekładamy do miski miksera, stopniowo do ciasta, które wyrabiamy, dodajemy jajka, wyrabiamy do momentu, aż ciasto będzie jednolite.

Za pomocą rękawa cukierniczego szprycujemy ptysie o średnicy 2-3 cm na blaszkę wysmarowaną roztopionym masłem i oprószoną mąką (do stworzenia piramidy potrzebujemy dużej ilości ptysi). Ptysie pieczemy w temperaturze 200°C (termoobieg) lub 210°C (bez termoobiegu) przez mniej więcej 10-14 minut. Ptysie odstawiamy do wystygnięcia.

Krem pâtissière:
Mleko zagotowujemy. Żółtka ucieramy z cukrem i cukrem wanilinowym. Do utartych z cukrem żółtek dodajemy mąkę, mąkę ziemniaczaną, sok oraz skórkę z 1 pomarańczy. Wszystko starannie mieszamy.

Następnie dodajemy stopniowo zagotowane mleko, cały czas mieszamy. Masę wlewamy do garnka, który ponownie stawiamy na palniku. Cały czas mieszając, doprowadzamy do zagotowania i zgęstnienia kremu. Zgęstniały krem ściągamy z ognia, dodajemy masło i odstawiamy do wystudzenia.

Karmel:
Cukier gotujemy z wodą do momentu uzyskania jasnozłotego koloru, około 5 minut od zagotowania, na średnim ogniu. Wystudzone ptysie napełniamy za pomocą worka cukierniczego i gładkiej tylki kremem pâtissière. Tak przygotowane ptysie zanurzamy w gorącym karmelu (używamy do tego szczypiec) i sklejamy, nadając im kształt piramidy.

Jeżeli chcemy, żeby piramida miała większy rozmiar, przygotowujemy stożek z tektury pokryty pergaminem i na nim kleimy ptysie ze sobą.

                                                                                                   (przepis i wykonanie Wiktor Kwapisz)

Naleśniki z owocami

Składniki: 
-16 dag mąki
-250 ml mleka
-4 jajka 
-125 ml wody
-olej do smażenia 

Nadzienie:
-250 ml śmietanki kremówki
- łyżka cukru pudru 
-50 dag owoców 

Przygotowanie:
Żółtka oddzielić od białek, roztrzepać z mlekiem, mąką, solą i wodą. 
Białka ubić na sztywną pianę i delikatnie wymieszaj z ciastem.
Porcje ciasta wykładać na rozgrzaną i posmarowaną tłuszczem patelnię.
Smażyć z obu stron puszyste placki.
Śmietankę ubić na sztywno z cukrem pudrem.
Owoce obrać, a jeśli trzeba pokroić na małe kawałki.
Naleśniki wypełnić bitą śmietaną i owocami, składać na pół.
Posypać cukrem pudrem. 



(przepis i wykonanie Emilia Tuchowska)


2 komentarze:

  1. Oj tylu słodkości w jednym miejscu to ja już dawno nie widziałam. Często robię przepisy z https://basiazsercem.pl/ gdyż jestem wielką zwolenniczką mącznym potraw. Oczywiście najbardziej smakują mi te na słodko czyli desery na każdą okazję. Obstawiam na pierwszym miejscu te pampuchy co tu macie.

    OdpowiedzUsuń
  2. Super napisane. Musze tu zaglądać częściej.

    OdpowiedzUsuń