wtorek, 18 czerwca 2019

Niemcy - kulturalno-kulinarna różnorodność

Ludowe stroje, na ścianach półki, a na nich... dziesiątki piwnych kufli. Każdy o innym kształcie, są bogato ozdobione. Prawie w każdym niemieckim salonie znajdziemy taki widok. Zdjęcia przodków w ludowych strojach, zabytkowe zegary z kukułką, bliskie sercu przedmioty i pamiątki. Niecodzienna wizja. Niemcy uwielbiają i z szacunkiem kultywują swoją tradycję, są do niej niesamowicie przywiązani i z niej dumni, hucznie celebrują święta czy zwycięstwa swoich rodaków w igrzyskach i olimpiadach.


                


Tradycyjna kuchnia niemiecka - co tak naprawdę o niej wiemy i czy kiedykolwiek zastanawialiśmy się, jak właściwie smakuje? Będąc w Niemczech, miałam okazję poznać ją od podszewki. Na stołach obowiązkowo znajdziemy: piwo, wino, strudel, dania z wieprzowiny (sznycle, schabowe, pieczenie), kapusty, knedle bądź ziemniaki (gotowane, smażone jako frytki, puree), bez których Niemcy nie wyobrażają sobie obiadu. W kuchni niemieckiej można spotkać wpływy tych światowych, takich jak: włoska, hiszpańska, indyjska, turecka czy nawet polska, co wiąże się z napływem wielu grup imigrantów w ostatnich latach, które stopniowo wprowadzały swoje narodowe sposoby przyrządzania potraw. Niemcy chętnie wybierają się do restauracji czy barów, a ich podniebienia szczególnie upodobały sobie kuchnię włoską i dalekowschodnią.





Swoją niedługą, choć zapadająca w pamięć wizytę w Niemczech będę wspominać bardzo ciepło. Niespotykane krajobrazy, które niejednokrotnie zapierały dech w piersiach, uprzejmi i otwarci mieszkańcy, a przede wszystkim niebywale smaczna kuchnia tylko zachęcają do powrotu - co na pewno się wydarzy!




(tekst i zdjęcia Gabriela Ilis)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz